support@rayemosbat.com
مورد علاقه 0

مزایای اسناد تجارتی + وکیل تجاری

مزایای اسناد تجارتی + وکیل تجاری

وکیل تجاری یا دعاوی تجاری  بايد دقت بسيار بالايي در پرونده ها به خرج دهد و بايد توجه داشته باشد كه آيا طرف دعوا يا موكل وي است تاجر است يا خير زيرا اينكه ما هريك از طرفين يك دعوا را تاجر محسوب نماييم يا نه تبعات و آثاري را به دنبال دارد

مزایا اسناد تجاری

اسناد تجارتی در اصطلاح به اوراقی گفته میشود دارای ارزش واعتبار مالی میباشدو قانونگذار امتیاز خاصی برای آن قائل می باشد  چک سفته برات ازجمله این اسناد به شمار می آیند لذا ازین جهت نسبت به سایر اسناد دارای امتیازات متمایز و منحصر به فردی میباشد که ازجمله آن میتوان به:

۱ مسئولیت تضامنی امضا کنندگان سند :

مسئولیت تضامنی به این معناست که دارنده سند تجاری این اجازه را دارد که برای مطالبه وجه سند به همه افراد امضا کننده و برای کل مبلغ سند رجوع کند.مسئول بودن چند فرد برای پرداخت وجه یک سند به نحو تضامن میتوانر مزیت ویژه ای برای یک سند تلقی گردد که قانونگذار به این مهم در ماده۲۴۹ قانون تجارت اشاره داشته است.

ماده ۲۴۹ تا ماده ۲۵۱

۲ قرار تامین خواسته بدون نیاز به سپردن خسارت احتمالی :

افرادی که اسناد تجاری را در ید خود دارند میتوانند در صورت عدم پرداخت وجه سند معادل مبلغ آن را از اموال بدهکار توقیف نمایند که این امر حتی میتواند پس از عدم تادیه و قبل از اقامه دعوی صورت پذیرد.در چنین مواقعی دادگاه مکلف است نسبت به درخواست توقیف اموال بدون دریافت خسارت احتمالی ترتیب اثر دهد.

۳ تسریع در معاملات :

از آنجا که معمولا ثمن معاملات پول میباشد برای پرداخت ثمن به صورت نقدی مشکلات عدیده ای متصور است”حجم بالای پول نقد, یا مشکلات جابه جایی در معاملات بین المللی ,خطرات احتمالی برای انجام معاملات نقدی که وجود اسناد تجاری راهکار مناسبی در جهت بالا بردن سرعت و اطمینان تبادل وجوه را فراهم کرده است.

۴ قابلیت ظهرنویسی :

ظهر نویسی در معنای کلی انتقال اسناد تجاری به دیگری است بدین شکل که فرد دارنده سند میتواند با امضا در پشت سند تجاری کلیه حقوق متعلقه خود در سند تجاری را به دیگری انتقال دهد و وی را به عنوان طلبکار مبلغ مندرج در سند محسوب کند.اینگونه انتقال بدون تشریفات خاص و به صرف امضا صورت میگیرد لیکن بایستی توجه داشت که هرچند ظهر نویسی در پشت سند اصولا دلالت بر انتقال سند تجاری دارد اما در همه موارد به این شکل نیست که چرا افراد میتوانند با امضا در ظهر چک اهدافی چون ضمانت یا ظهرنویسی به عنوان وکالت در وصول یا ظهر نویسی برای توثیق را دنبال کنند. که البته این اهداف با درج عباراتی چون ظهر نویسی برای وکالت یا ظهر نویسی برای ضمانت از ظهرنویسی انتقالی منفک میگردد.

۵ قابلیت توثیق اسناد تجارتی :

همانطور که گفته شد اسناد تجارتی قابلیت به وثیقه گذاشتن را دارا میباشند.درواقع توثیق این اسناد در جایی کاربرد دارد که فرد تاجر یا فردی که متعهد به انجام تعهدی است در جهت تضمین انجام تعهد خود این اوراق را وثیقه قرار میدهد تا در صورتی که فرد مسئول به تعهد خود عمل نکرد یا در انجام آن تاخیر کرد متعهد له یا طلبکار بتواند از محل این اوراق اصل دین یا خسارات خود را جبران کند.

اسناد تجارتی در اصطلاح به اوراقی گفته میشود دارای ارزش واعتبار مالی میباشد چک سفته برات ازجمله این اسناد به شمار می آیند لذا ازین جهت نسبت به سایر اسناد دارای امتیازات متمایز و منحصر به فردی میباشد .

وکیل تجاری

وکیل تجاری در حوزه ي تجارت از بخش هاي بسيار مهم است به اين جهت كه در روابط قراردادي و معاملات تجاري كه به طور روزانه صورت ميگيرد، همواره احتمال اينكه اختلافاتي ميان طرفين ايجاد شود وجود دارد.

دعاوي متداولي كه يك وکیل تجاری در آنها تخصص دارد عبارتند از:

۱٫دعاوي راجع به امور ورشكستگي و اداره ورشكستگي

  1. ۲٫ دعاوي مرتبط با شركت هاي تجاري از قبيل انحلال و ابطال تصميمات هيات مديره يا مدير عامل

۳٫دعاوي مطالبه وجوه كليه اسناد تجاري

۴٫دعاوي مربوط به امور بانكي

  1. دعاوي راجع به كپي رايت

۶٫دعاوي مربوط به مالكيت معنوي

 

وكيل تجاری كيست

زماني كه صحبت از وکیل تجاری مي شود و حيطه ي فعاليت وكيل امور تجاری را بررسي مي كنيم يا اينكه مي خواهيم وکیل تجاری بشويم، اول از هرچيز بايد از رويه ي دادگاه ها در خصوص دعاوی تجاری مطلع باشيم و بدانيم كه يك وکیل تجاری متخصص بايد از آخرين اصلاحات قانون تجارت آگاهي و اطلاع داشته باشد.

لازم است بدانيم كه در دنياي امروز با توجه به گستردگي فعاليت هاي تجاري در حيطه ي داخلي يا بين المللي اختلافاتي كه نشات گرفته از اين ارتباطات است نيز به وفور رخ خواهد داد

و به همين علت نيازمندي به وكلاي متخصص كه در زمينه ي تجاري فعاليت داشته باشند بيشتر احساس ميشود، و شديداً  توصيه ميشود كه در امور تجاري به هيچ عنوان بدون وكيل شرکت ها وارد نشويد و از ابتدا كه در صدد انعقاد يك قرارداد هستيد از همراهي يك وكيل متخصص در حوزه ي اسناد تجاری و قراردادهاي تجاري بهره بگيريد.

دعاوی تجاری مرتبط با تجار است و تاجر بر اساس ماده ۱ قانون تجارت كسي است كه شغل اصلي و عمده او انجام معاملات تجاري باشد و مطابق با اين ماده محدوديتي در خصوص اشخاص حقيقي و حقوقي در رابطه با تاجر شدن وجود ندارد.

دعاوی تجاری به عنوان يكي از تخصصي ترين بخش هاي كار وكالت شناخته شده است و وكيل تجاری بايد تسلط لازم و كافي بر قوانين تجاري را داشته باشد و دراين حوزه داراي تجربه باشد.

وكيل تجاری بايد دقت بسيار بالايي در پرونده ها به خرج دهد و بايد توجه داشته باشد كه آيا طرف دعوا يا موكل وي است تاجر است يا خير زيرا اينكه ما هريك از طرفين يك دعوا را تاجر محسوب نماييم يا نه تبعات و آثاري را به دنبال دارد

و قطعا در روند پرونده تاثير خواهد داشت. به طور مثال در دعواي اعسار اينكه فرد تاجر باشد يا نه نقش به سزايي دارد زيرا تاجر از طرح دعواي اعسار محروم است و دليلش اين است كه تجار در صورت عدم توانايي مالي در پرداخت ديون خود بايد اعلام ورشكستگي نمايند و هيچ محكمه اي از يك تاجر دعواي اعسار را نخواهد پذيرفت.

وكلايي كه در حوزه ي اسناد و شركت هاي تجاري فعاليت دارند، بسيار بايد دقيق و حرفه اي عمل كنند و بايد توجه داشته باشند كه طرح دعوا عليه شركت ها مي بايست به طرفيت شركت باشد و نه مديران شركت زيرا مديران شركت نمايندگان شركت هستند و به هيچ وجه براي احقاق حقي از شركت طرف دعوا واقع نمي شوند.

بنابراين لازم است يك وكيل تجاری در پرونده دقت لازم را داشته باشد و تمام شرايط و جوانب پرونده را مورد بررسي قرار دهد.

مسئله ي مهمي كه در اين خصوص وجود دارد اين است كه دعاوی تجاری از زيرمجموعه هاي دعاوي حقوقي هستند ولي قانونگذار به جهت تسريع در انجام تعهد در دعاوی تجاری ، مقررات خاصي را براي اين گونه دعاوي قرارداده است كه تا حدودي از تشريفات رسيدگي به ساير دعاوي، در دعاوی تجاری وجود نداشته باشد.

وکیل اسناد تجاری

سند تجاري، يك سند قابل معامله اي است كه شخص دارنده می تواند آن را به ديگري منتقل نمايد.

اسناد تجاری از قبيل چك، سفته و برات هستند كه يك وكيل پایه یک دادگستری  در اين حوزه بايد به درستي در خصوص ظهر نويسي( پشت نويسي)، انتقال سند تجاري، مسئوليت صادركنندگان مشترك، اصول حاكم بر اسناد تجاري آگاهي داشته باشد.

زيرا اسناد تجاری كه نام برديم هرروزه براي پرداخت ها و تعهدات مورد استفاده قرار مي گيرد و مشمول مقررات خاص خود مي باشند و لازم است بدانيم كه احاطه و تسلط بر اين قوانين تخصصي تجاري، كار آساني نيست و به همين علت پيشنهاد مي شود كه در دعاوي مربوط به اسناد تجاری از وجود يك وکیل اسناد تجاری متخصص بهره ببريد.

و براي اينكه بتوانيد وكيلي مناسب در اين حوزه بيابيد بايد به سوابق و رزومه ي وكيل در پرونده هاي گذشته توجه ويژه اي داشته باشيد.

وکیل دعاوی تجاری

وكلايي كه در حوزه ي اسناد و شركت هاي تجاری فعاليت دارند، بسيار بايد دقيق و حرفه اي عمل كنند و بايد توجه داشته باشند كه طرح دعوا عليه شركت ها مي بايست به طرفيت شركت باشد و نه مديران شركت زيرا مديران شركت نمايندگان شركت هستند

و به هيچ وجه براي احقاق حقي از شركت طرف دعوا واقع نمي شوند. بنابراين لازم است يك وكيل تجاری در پرونده دقت لازم را داشته باشد و تمام شرايط و جوانب پرونده را مورد بررسي قرار دهد.

مسئله ي مهمي كه در اين خصوص وجود دارد اين است كه دعاوي تجاری از زيرمجموعه هاي دعاوی حقوقي هستند

ولي قانونگذار به جهت تسريع در انجام تعهد در دعاوی تجاری ، مقررات خاصي را براي اين گونه دعاوي قرارداده است كه تا حدودي از تشريفات رسيدگي به ساير دعاوي، در دعاوی تجاری وجود نداشته باشد.

وکیل اسناد تجاری در موسسه حقوقي راي مثبت

موسسه حقوقی وکلای رای مثبت از بدو تاسیس خود با بهره گیری از تخصص و تجربه وکلا و حقوقدانان

دکترین بنام و برجسته به ارائه خدمات حقوقی در حوزه هایی از قبیل: دعاوي راجع به شركت ها و مطالبه وجوه اسناد تجاری ، امور مربوط به ورشكستگي و بانكي و همچنين مالكيت معنوي به موكلان خود پرداخته است.

وکیل حقوقی رای مثبت با سال ها تجربه فعالیت موفق حقوقی در قراردادها و دعاوی تجاری ایران و سایر کشورها، وبا همکاری وکلای توانمند خود معتقد است اعتماد و اطمینان موکلین بهترین سرمایه و تبلیغ برای ما بوده و با استفاده از تجارب و علم به روز، سعی در کسب اطمینان بیشتر از جانب موکلین حوزه ی تخصصی دعاوی تجاری بوده است.

این گروه حقوقی بر این می بالد که در تمام سالیان فعالیت حقوقی خود در جهت دفاع از حقوق موکلین از هیچگونه تلاشی دریغ ننموده است و نتیجه آن نیز موفقیت و اعتبار روز افزون برای این موسسه بوده است.

 

وکیل چک 
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی وکلای رای مثبت در خصوص مزایای اسناد تجارتی + وکیل تجاری
با شماره 02178351 و تماس گیرید
اطلاع رسانی
خبرم کن وقتی
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برچسب ها

  #اسناد تجارتی #برات #تامین خواسته بدون خسارت احتمالی #توثیق اسناد تجارتی #چک #سفته #ظهرنویسی #مزایای اسناد تجاری #مسءولیت تضامنی #وکالت در وصول