021 22 77 68 77 - 021 22 56 28 15
0912 100 16 14
support@rayemosbat.com
مورد علاقه 0

وکالت بلاعزل و نحوه ی عزل وکیل

وکالت بلاعزل

وکالت بلاعزل و نحوه ی عزل وکیل

وکالت یک عقد جایز است و به طور کلی با مرگ یا جنون هریک از طرفین آن، استعفای وکیل و یا عزل وکیل توسط موکل از بین خواهد رفت .
همانطور که گفته شد یکی از مواردی که به عقد وکالت پایان میدهد، عزل وکیل توسط موکل است وماده ۶۷۹ قانون مدنی نیز در این مورد بیان می کند : ” موکل میتواند هر زمان که بخواهد وکیل را عزل کند مگر اینکه وکالت وکیل یا عدم عزل وی در ضمن عقد شرط شده باشد ، دراین حالت موکل حق عزل وکیل و فسخ وکالت را ندارد”

بنابراین وکالت بلاعزل، نوعی از وکالت است که ضمن عقد به صراحت قید شده است که موکل حق عزل وکیل را ندارد. در این موارد امکانش وجود دارد که وکیل مصلحت و منافع موکل را در نظر نگیرد و این امر باعث شود موکل دچار ضرر و زیان گردد و به دلیل بلاعزل بودن وکالت موکل نتواند اقدامی کند و به عقد وکالت پایان بخشد. به طور کلی باید گفت موکل که وکالت بلا عزل میدهد دیگر حق عزل وکیل و فسخ وکالت را ندارد.

اکثراً افراد هنگام معاملات ملکی و خرید و فروش خودرو، وکالت نامه بلاعزل تنظیم میکنند که خریدار پس از پرداخت کل مبلغ معامله با استفاده از آن وکالت نامه بتواند سایر مراحل اداری مربوط به انتقال را انجام دهد . که متاسفانه عموم این افراد از مزایا و معایب و مشکلات این نوع وکالت آگاهی لازم را ندارند و زمینه را برای وقوع کلاهبرداری ایجاد مینمایند.

کاربرد وکالت بلاعزل در چه شرایطی است؟

۱٫ زمانی که پس از خرید و فروش اموال منقول و غیر منقول بنا به دلایلی نقل و انتقال نیاز به زمان طولانی مدت داشته باشد.
۲٫ در صورتیکه سند در دسترس نباشد و طرفین برای انعقاد عقد عجله داشته باشند.
۳٫ در صورت هزینه بر بودن نقل وانتقال و اینکه فروشنده این هزینه را متحمل نگردد.
نکته:
باید بدانیم که وکالت بلاعزل به معنای فروش مال نمی باشد و وکالت تنها نوعی اعطای نمایندگی است و به واسطه ی آن ، مال به نام شما نخواهد شد و شما مالک آن نمیشوید تا زمانیکه سند رسمی به نام شما منتقل گردد. بنابراین صرف داشتن وکالت بلاعزل از کسی به منزله ی مالک بودن نیست مگر اینکه قبل از آن عقودی همچون بیع،صلح،هبه،میان افراد منعقد شده باشد که بار اثبات را بالا ببرد.
اگرچه اینکه شخصی از دیگری وکالت بلاعزل داشته باشد به این معنا نیست که موکل خودش نمیتواند شخصاً مورد وکالت را انجام دهد، بلکه موکل این حق را دارد که تمام اموری را که در آنها وکالت داده است خودش انجام دهد مگر اینکه در متن وکالت به صراحت حق هرگونه دخالت و اجرای امور از موکل سلب گردیده باشد.
به این امر توجه داشته باشید که اگر شما، ملکی را صرفاً از طریق وکالت بلاعزل خریداری کردید تا زمانی که سند رسمی به نامتان نشده صاحب آن ملک نخواهید بود و حتی در این شرایط فروشنده میتواند ملک مذکور را به دیگری بفروشد.

در وکالت بلاعزل بهتر است به این موارد توجه کنیم:

اول اینکه: در امور کلی و وسیع مثل فروش تمام اموال و دارایی خود، وکالت بلاعزل ندهید و از این نوع وکالت صرفاً به صورت خاص و مقید به اموال مشخص استفاده کنید.
دوم انکه: شما میتوانید عدم امکان عزل وکیل را به مدت معین محدود نمایید که پس از پایان آن زمان موکل حق عزل وکیل را دارا باشد و یا اینکه اساساً برای عقد وکالت مدت تعیین نمایید که در این صورت پس از اتمام آن مدت ، عقد وکالت به صورت خود به خود منتفی میگردد.
نکته:وکالت بلاعزل نیز مانند وکالت ساده با فوت و جنون وکیل یا موکل از بین خواهد رفت.

طرق از بین رفتن وکالت بلاعزل:

 

۱٫ فوت هر یک از طرفین

۲٫جنون  هر یک از طرفین وکالت

۳٫انجام مضوع مورد وکالت توسط موکل

حال سوال این است که آیا میتوان با وجود وکالت بلاعزل وکیل را عزل نمود؟

گاهی فردی که وکالت بلاعزل داده است، پس از مشاهده ی اقدامات وکیل در می یابد که وی درصدد ورود ضرر عمدی به اوست و در واقع فرض میشود که مصلحت موکل را در نظر نگرفته است و بنا به نظر موکل، وکیل خارج از حدود وظایفش در وکالت نامه عمل کرده است مثلاً موکل در متن وکالت نامه به او حق فروش نداده است و وکیل بدون داشتن این حق متعلق مورد وکالت را مبایعه نامه ای فروخته است که در این صورت موکل میتواند معامله را بر هم بزند اما اگر در متن وکالت نامه ی بلاعزل حق فروش به وکیل داده شده است و او در راستای وظایفش عمل نموده، قانونی رفتار کرده است و موکل نمیتواند به استناد عدم رعایت غبطه، وکالت بلاعزل را از بین ببرد و وکیل را عزل نماید.
با اینکه وکالت نامه ی بلاعزل بسیار کاربرد دارد و بسیاری از معاملات را سهل تر میکند اما بهتر است به افرادی که شناخت کافی نسبت به آنان ندارید چنین وکالتی ندهید و اگر هم مجبور به اعطای آن شدید حتماً آن را محدود به مدت معین نموده و مورد وکالت را هم جزئی و منوط به مورد خاص قرار دهید.به طور کلی عزل وکیل توسط موکل در وکالت بلاعزل امکان پذیر نیست لکن باید دانست با تفویض وکالت اختیار از اصیل یا موکل سلب نمیگردد لذا توصیه می گردد در صورتیکه خواستید وکالت بلاعزل را از بین ببرید موکل  شخصا موضوع مورد وکالت را انجام دهد مثلا اگر موکل بابت فروش ملکی به شخصی وکالت بلاعزل تفویض نموده است و حال در صدد از بین بردن وکالت مذکور می باشد می بایستی شخصا (موکل) اقدام به انتقال موضوع مورد وکالت نماید در این حالت موضوع وکالت سالبه به انتفا موضوع می گردد و در واقع دیگر موضوعی باقی نمی ماند تا وکیل بتواند اعمال وکالت نماید در این حالت موکل می تواند با مراجعه به مراجع قضایی درخواست اعلان انفساخ وکالت بلاعزل را مطرح نماید . 

اگر در صدد از بین بردن وکالت بلاعزل می باشید وکلای موسسه حقوقی رای مثبت در این مسیر همراه شما بوده و حقوق شما عزیزان را محفوظ خواهند داشت .

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی وکلای رای مثبت در خصوص وکالت بلاعزل و نحوه ی عزل وکیل
با شماره های ۲۲۷۷۶۸۷۷- 021 و ۲۲۵۶۲۸۱۵- 021 تماس گیرید

نظرات و یا سوالات خود را مطرح کنید

  اطلاع رسانی  
خبرم کن وقتی

برچسب ها

  #ابطال وکالت بلاعزل در دادگاه #ابطال وکالت نامه محضری #خیانت در وکالت بلاعزل #طرق از بین بردن وکالت بلاعزل #عزل وکیل #عقد جایز #معاملات #نحوه ابطال وکالت بلاعزل #وکالت #وکالت بلاعزل #وکالت تام