021 22 77 68 77 - 021 22 56 28 15
0912 100 16 14
support@rayemosbat.com
مورد علاقه 0

نحوه ی دفاع در برابر شهادت کذب

نحوه ی دفاع در برابر شهادت کذب

 

 

نحوه ی دفاع در برابر شهادت کذب
در حقوق ایران شهادت شهود به عنوان بینه شرعی و دلیل قانونی محسوب میشود و با شهادت دو شاهد مرد و یا یک شاهد مرد و دو زن و یا یک شاهد مرد به ضمیمه قسم مدعی، بسیاری از دعاوی یا ادعاهای مالی و حقوقی قابل اثبات است و در مقابل برای شهادت کذب نیز مجازات مقرر شده است.

ماده ۱۷۴ تا ماده ۲۰۰

ماده ۶۴۸ تا ماده ۶۵۰

ماده ۲۰۴ تا ماده ۲۱۶

ماده ۳۱۸ تا ماده ۳۳۴

ماده ۲۲۹ تا ماده ۲۴۷

متاسفانه یکی از معضلات دادرسی های فعلی در دادگاه ها،شهادت کذب می باشد. در این پرونده ها، خواهان یا خوانده با آوردن چند گواه و شاهد دروغگو، ادعای واهی و غیر واقع خود را اثبات می نماید و حق طرف مقابل دعوا برای همیشه در این دنیا تضییع می گردد.
اما پرسش این است که راههای اثبات شهادت کذب چیست و چه دفاعی در برابر شهادت کذب و شهود دروغگو مطرح کنیم؟

در این موارد چهار دفاع وجود دارد :
اول : جرح شهود
جرح شهود یعنی اعلام و اثبات عدم شرایطی در شهود که قانونگذار وجود آن شرایط را ضروری می داند مثل عدالت و عدم تکدی گری و عدم نفع شخصی در دعوا و غیره که در قوانین فوق ذکر شده است. 
دوم : شهود معارض
شهود معارض یعنی شهودی که شهادت آن ها در تعارض با شهادت شهود طرف مقابل هستند. آوردن شهود معارض توسط مدعی علیه در برخی نظریات فقهی مورد پذیرش واقع نشده است چرا که شهود به عهده مدعی است نه مدعی علیه معذلک منعی در قوانین فوق الذکر در خصوص استناد به شهود معارض در مقابل شهود طرف مقابل وجود ندارد.
سوم : شکایت کیفری شهادت کذب

راه دیگر برای بی اثر کردن آثار حکم صادره بر اساس شهادت شهود، شکایت کیفری از شهود تحت عنوان شهادت کذب طبق ماده ۶۵۰ قانون تعزیرات مجازات اسلامی است. البته اگر شاکی (کسی که علیه او شهادت و گواهی در دادگاه داده شده است) بتواند با دلیل و مدرک، کذب و دروغ بودن شهادت شاهد و گواه را اثبات نماید، طبیعتاً همین ادله می تواند در همان دادگاه اولیه مانع از آن شود که شهادت شهود به نتیجه و ثمر برسد. در هر صورت کسی که علیه وی شهادت داده شده است، اعم از این که بتواند با راههایی از جمله شهود معارض و اثبات تناقض گوییشهود، شهادت شهود را در دادگاه اولیه بی اثر کند و یا نتواند بی اثر کند و حکم به ضرر وی صادر شود، میتواند شکایت کیفری نماید و بعد از تحصیل حکم و رای دادگاه کیفری، از رای دادگاهی که بر اساس شهادت شهود به ضرر او صادر شده است، اعاده دادرسی نماید.
چهارم : سوالات جزئی از شهود
تنها راه موثر و قوی برای اثبات شهادت کذب و دروغگویی شهود، پرسیدن سوالات ریز و جزئی در مورد حادثه از شهود است.
دادگاه ها عموماً به دلیل کمبود وقت به پرسیدن سوالات کلی از شهود و گواهان اکتفاء می کنند . بنابراین طرف مقابل باید با زیرکی و قدرت بیان، شهود را در پیچ و خم سوالات ریز و جزئی از حادثه گرفتار کند تا تعارض اظهارات و تناقض گویی شهود با یکدیگر و شهادت کذب آن ها مشخص گردد. البته در مورد شهادت کذب در کلانتری پرسیدن سوالات از شهود عملاً ممکن و مرسوم نیست و صرفاً در دادسرا و دادگاه طبق قانون متصور است.
ماده ۲۳۸ قانون آن دادرسی مدنی در دعاوی حقوقی و ماده ۳۲۶ قانون آن دادرسی کیفری در دعاوی کیفری به طرف مقابل که شهود علیه وی شهادت می دهند، حق پرسیدن سوالات از شهود را به صورت جداگانه داده است. فلذا باید از این حق قانونی با قدرت و زیرکی و اصرار در دادگاه استفاده نمود.  ضمناً یادتان باشد، شهود باید جداگانه مورد پرسش قرار گیرند تا سوالات را به هم اطلاع ندهند و از هم تقلب نکنند!!!

سوالات ذیل در یک پرونده ای از شهود به صورت جداگانه مطرح شد که در آن خریدار با استناد به دو شاهد دروغگو مدعی بود که مبایعه نامه را فروشنده امضاء کرده است. این سوالات در دعاوی مشابه قابل استفاده و یا ایده ای برای سایر سوالات است :
۱ /زمان تنظیم مبایعه نامه ؟ صبح یا ظهر یا عصر یا شب ؟
۲ /محل دقیق تنظیم مبایعه نامه ؟
۳ /موقعیت نشستن طرفین حاضر در جلسه ؟ چه کسی پیش چه کسی نشسته بود ؟
۴ /زمان جلسه چقدر طول کشید ؟ آیا از ابتدای جلسه تا انتها فقط بحث مبایعه نامه بود و یا بعد از امضاء بازهمجلسه ادامه پیدا کرد ؟
۵ /نحوه ی پرداخت ۳۰ میلیون نقدی پیش پرداخت معامله چگونه بود ؟ آیا شاهد عینی پرداخت نقدی بوده اید؟ فروشنده مقدار زیادی پول نقد را چگونه و به چه کیفیتی به خریدار پرداخت نمود؟ نوع اسکناس ها و آیا تراول بوده است ؟ آیا شاهد شمردن وجوه نقد بوده اید؟ آیا این مقدار حجم زیاد اسکناس در کیف بوده است ؟
۶ /در خصوص ۴۵ میلیون از ثمن که با مطالبات ادعایی خریدار تهاتر شده است، در حضور شهود چه صحبت هایی در خصوص مبنای معامله ۴۵ میلیون رد و بدل شد و اینکه چه حساب و کتابی بوده که تهاتر شده است ؟
۷ /علت حضور همگی شهود در یک زمان و در یک جلسه چه بوده است ؟ آیا شهود با یکدیگر دوست و یا خویشاوند هستند که همزمان در محل عقد جمع شده اند ؟!
۸ /ترتیب زمانی ورود افراد به جلسه ؟ وقتی هر شاهد وارد جلسه شد، آیا فروشنده و خریدار در جلسه از قبل بودند و بعدا شهود وارد جلسه شده اند و یا ابتدا شهود در جلسه بودند  و بعدا فروشنده یا خریدار وارد شد  ؟
۹ /ترتیب زمانی خروج افراد از جلسه؟ آیا ابتدا فروشنده جلسه را ترک کرد و یا خریدار و یا شهود؟
۱۰ /کاتب و نویسنده قرارداد چه کسی بود ؟
۱۱ /آیا به غیر از شهود و خریدار و فروشنده، فرد دیگری هم در جلسه بود ؟
۱۲ /آیا در جلسه قرارداد پذیرایی شدید و چه کسی و چگونه پذیرایی کرد ؟

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی وکلای رای مثبت در خصوص نحوه ی دفاع در برابر شهادت کذب
با شماره های ۲۲۷۷۶۸۷۷- 021 و ۲۲۵۶۲۸۱۵- 021 تماس گیرید

2
نظرات و یا سوالات خود را مطرح کنید

  اطلاع رسانی  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
خبرم کن وقتی
Tahereh

سلام خسته نباشید سوال من خیلی ضروریه ،برادرمن در دادگاه به علت شهادت دروغ یه ادم معتاد محکوم شده،چند وقت پیش دوست داداشم مورد حمله قرارداده شد و بعد اون خود داداشام،بعدازجراحت داداشم همین فرد شاهد اومد به داداشم گفت من میدونم چه کسی به شما تیراندازی کرده که داداشم حرفش قبول نداشت و اهمیت نداد تااینکه یهو داداشم دستگیر شد همان فرد معتاد ادعا کرده که به همراه داداشم به دوست داداشم تیراندازی کرده درحالی که دروغ است ودادگاه فقط به حرف این شاهد تکیه کرده وحکم داده باید چکار کنیم

اگر اطمینان دارید شهود دروغ گفته است می توانید به عنوان شهادت دروغ شکایت کنید و اگر حکم بر علیه شاهد گرفتید مورد
از موارد اعاده دادرسی می باشد .

برچسب ها

  #دروغ #دفاع در برابر شهادت کذب #شهادت کذب #کذب #گواهی کذب #مجازات شهادت دروغ #نحوه اثبات شهادت کذب #نحوه اثبات شهارت کذب #نحوه ی دفاع در برابر شهادت کذب