چگونگی تغییر نام کوچک در شناسنامه

شناسنامه یک سند رسمی است که در بردارنده ی تمام اطلاعات و مشخصات هویتی اشخاص است، و وقایعی همچون ازدواج، طلاق،نام پدر و مادر، نام همسر، تعداد و نام فرزندان، مشارکت در انتخابات در آن قید میگردد و به  همین علت از اسناد بسیار مهم هویتی محسوب می شود. بر اساس قانون اصلاح قانون ثبت احوال، هرگونه تغییر در شناسنامه بدون طی مراحل قانونی جرم محسوب می گردد. بنابراین اگر شخصی قصد تغییر نام کوچک یا نام خانوادگی خود را داشته باشد تنها از طریق مراجع قانونی و با ارائه دلایل میتواند به هدف خود دست یابد.

چگونگی تغییر نام

انتخاب نام با اعلام کننده ی نام است، که در زمان اخذ شناسنامه برای نوزاد، به اداره ثبت احوال اعلام میشود و شناسنامه صادر میگردد و در واقع انتخاب نامی زیبا و مناسب از حقوقی است که پدر و مادر در مقابل فرزندشان بر عهده دارند.

بعضی اسامی از نام های ممنوع اعلامی از طرف شورای عالی ثبت احوال هستند و امکان ثبت این اسامی وجود نخواهد داشت و ضمناً دارندگان انها میتوانند با رعایت ضوابط این نام ها را تغییر دهند از جمله:

-اسامی و عناوین زننده و مستهجن و نامتناسب با جنسیت

-اسامی که موجب هتک حیثیت مقدسات و نام های اسلامی می گردد

– نام هایی که موجب تحقیر اشخاص میشود یا اینکه معنای لغوی آنها عرفاً مورد پذیرش جامعه نیست

-اسامی مرکب که عرفاً یک نام محسوب نمی شود مثل: ماندانا زهرا

-نام هایی که مغایر با عرف و فرهنگ اسلامی باشد.

-نام هایی که موجب اشاعه فرهنگ بیگانه می‌شود.

-نام هایی که تناسبی با جنسیت ندارد

-اسامی خارجی

-عناوین لشکری و کشوری

-القاب اعم از ساده و مرکب

-نام هایی که معرف صفات مذموم و مغایر با ارزش های والای انسانی باشد.

شاید تاکنون با افرادی مواجه شده باشید که از نامی که والدینشان برای آنها برگزیده اند ناراضی هستند و درصدد تغییر نام خود هستند. این امر طبیعی است زیرا هرکس دارای سلیقه ی شخصی و دیدگاه و عقاید خاص خودش است و متقابلاً حق این را دارد که نامش را آن طور که میخواهد تغییر دهد.

از آنجا که نام از احوال شخصیه به حساب می آید و علی الاصول نباید تغییر کند و دلیلش آن است که تغییر نام مشکلات حقوقی را برای اشخاص در پی دارد و حتی ممکن است به حقوق دیگران نیز لطمه وارد کند، از این رو تغییر نام به راحتی صورت نمیگیرد و یک امر استثنائی است که  در واقع امکان تغییر آن از جهت قانونی وجود دارد ولی در قانون قیود و شرایطی برای این امر در نظر گرفته شده است. و تغییر نام کوچک بدون دلیل عقلایی و از روی دلخواه شخص انجام نخواهد شد.

بنا به اعلام سازمان ثبت احوال کسانی که نامشان محمد، علی، فاطمه و زهرا باشد نمی‌توانند نام خود را تغییر دهند بدین علت که این اسامی رواج زیادی دارند و به دلیل همین فراوانی تغییر آنها غیر ممکن است.

در گذشته کسانی که خواستار تغییر نام و نام خانوادگی خود بودند باید با ارائه دادخواست به دادگاه مراجعه کرده و دادگاه با بررسی این امر آیا درخواست عقلائی است و نام انتخابی با موازین شرعی و اسلامی و قانونی مغایرت نداشته باشد حکم تغییر نام را صادر می‌نمود و فرد را به دفاتر ثبت احوال محل سکونت وی ارجاع می‌داد.

که این رویه مشکلاتی را برای متقاضی در پی داشت و روند انجام کار نیز بسیار طولانی بود.

اما در رویه‌ی کنونی نیازی به مراجعه به دستگاه قضایی وجود ندارد و مطابق دستورالعمل تغییر نام در سال ۱۳۹۳ و تصویب آن در شورای عالی ثبت احوال اختیار تغییر نام به سازمان ثبت احوال داده شده است و در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام می‌شود . و تقاضای تغییر نام در کمیته ی به نام “کمیته نام” که در ثبت احوال قرار دارد بررسی می‌گردد و بر اساس دستورالعمل تغییر نام تصمیم گرفته می‌شود.

فردی که به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشد شخصاً می‌تواند تقاضای تغییر نام نماید و افراد زیر ۱۸ سال یا اشخاص غیر رشید به درخواست کفیل، قیم قانونی، سرپرست با داشتن اصل شناسنامه امکان تغییر دادن نام خود را دارند

اطلاع رسانی
خبرم کن وقتی
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

برچسب ها

  #اسامی ممنوع #تغییر نام #تغییر نام نوزاد در شناسنامه #ثبت احوال #دادخواست تغییر نام #دادخواست تغییر نام فرزند #دستورالعمل تغییر نام #شرایط تغییر نام های مذهبی #شورای عالی ثبت احوال #کمیته نام #هزینه تغییر نام #هزینه تغییر نام در سال 98 #هزینه تغییر نام در سال 99 #هزینه تغییر نام در شناسنامه