021 22 77 68 77 - 021 22 56 28 15
0912 100 16 14
support@rayemosbat.com
مورد علاقه 0

چک سرقتی و مفقودی

چک سرقتی و مفقودی
طبق ماده ۳۱۰ قانون تجارت: چک نوشته ای ست که بوسیله آن صادرکننده وجهی را که در بانک دارد، از بانک مسترد می کند و یا بوسیله آن وجهی را به دیگری واگذار می کند بنابراین شخصی که چک به اون واگذار می شود، دارنده چک محسوب می شود اعم ازاینکه در داخل چک نام دارنده قید  شده باشد (چک در وجه شخص خاص) یا قید نشده باشد (چک در وجه حامل باشد)
ماده ۳۱۰ تا ماده ۳۱۷
مواردی که میتوان دستور عدم پرداخت چک را به بانک داد:
مطابق با ماده ١۴ قانون صدور چک
١-صادرکننده چک یا ذینفع  ( دارنده چک کسی که چک به نام او صادر شده یا ظهرنویسی شده یا چک به او واگذار شده است و یا چک در وجه حامل به او واگذار شده باشد) یا وکیل مجرب وی با بیان اینکه چک سرقت یا جعل یا مفقود شده است و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرایم دیگر تحصیل گردیده است ، میتوانند با مراجعه به بانک ، دستور عدم پرداخت وجه چک را به صورت کتبی در فرمهای مخصوص نزد بانک بدهند. 
٢- بانک پس از احراز هویت ، دستور عدم پرداخت وجه چک را صادر خواهد کرد
٣- دستوردهنده و اعلام کننده دستور عدم پرداخت، بعد از مراجعه و اعلام به بانک باید شکایت خود را ظرف یک هفته به مراجع قضایی (دادسرا یا شورای حل اختلاف محل ) تسلیم کند.
در خصوص سرقت چک ، شاکی شکواییه خویش را به دادسرای محل وقوع جرم تسلیم مینماید و و مقامات مذکور ضمن صدور دستور در ذیل شکوائیه آن را ممهور به مهر و امضا نموده و به مراجع انتظامی ارسال می دارند اما این گواهی تقدیم شکایت جهت ارائه به بانک محسوب نخواهد شد بلکه شاکی میبایست ظرف مهلت یک هفته گواهی مستقل و ممهور به مهر و امضاء مرجع قضایی  از مراجع قضایی محل شکایت خویش اخذ نماید و به بانک محال علیه تسلیم نماید.
در خصوص مفقودی چک، چون وقوع بزهی اعلان نشده و مفقود شدن هم جنبه کیفری ندارد، دستور دهنده با مراجعه به شورای حل اختلاف محل وقوع مفقودی، با اعلام مفقودی چک خویش ، مرجع قضایی نیز گواهی مفقودی را صادر و با تسلیم آن به اعلام کننده، می تواند به صدور قرار منع پیگرد مبادرت نماید.
بنابراین دستوردهنده باید ظرف یک هفته از تاریخ دستور عدم پرداخت به بانک گواهی شکایت خویش را به بانک تسلیم نماید ، درصورت عدم شکایت و 
بعد از گذشت یک هفته (مهلت تعیین) بانک از محل موجودی به تقاضای دارنده چک وجه آن را پرداخت خواهد کرد و این امر در صورتی معنا و مفهوم خواهد داشت که چک از هر جهت قابل پرداخت باشد.
ماده ۱ تا ماده ۲۴
بنابراین طبق ماده ۱۴ قانون صدور چک صراحت دارد دستور عدم پرداخت منحصر به مواردی است که چک از طریق جرم تحصیل شده باشد به مانند کلاهبرداری یا خیانت در امانت و دیگر جرایم ، لذا نمیتوان به دلایل دیگر مانند اختلاف حساب میان طرفین و یا … دستور عدم پرداخت به بانک را داد .
ماده ۱ تا ماده ۲۴
همچنین باید متذکر بود ، هرگاه خلاف ادعایی که موجب عدم پرداخت وجه چک شده ثابت شود ، دستور دهنده علاوه بر مجازات تعیین شده در ماده ٧ قانون صدور چک به پرداخت کلیه خسارات وارده به دارنده چک محکوم خواهد شد.
ماده ۱ تا ماده ۲۴
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی وکلای رای مثبت در خصوص چک سرقتی و مفقودی
با شماره های ۲۲۷۷۶۸۷۷- 021 و ۲۲۵۶۲۸۱۵- 021 تماس گیرید

2
نظرات و یا سوالات خود را مطرح کنید

  اطلاع رسانی  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
خبرم کن وقتی
زهرا عزیزی

سلام
شما میتونید با ثبت سریع چک سرقتی یا مفقودی خودتون توی اپلیکیشن ساد ۲۴ از نقل و انتقالش توی بازار پیشگیری کنید و یک قدم جلوتر از کلاه برداران باشید.

سلام ممنون از راهنمایی شما

برچسب ها

  #چک سرقتی و مفقودی #دستور عدم پرداخت چک #ماده ۱۴ قانون صدور چک