مزایای ثبت برند تجاری و بررسی حقوقی آن

مزایای ثبت برند تجاری و بررسی حقوقی آن

ثبت برند و به کارگیری برند یا ثبت علامت تجاری برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که کسب و کار و تولیداتی دارند و یا خدماتی را ارائه می‌دهند لازم است و به نوعی باعث معرفی و جلب توجه و همچنین وفاداری مشتریان می‌گردد. در این مقاله مزایای ثبت برند تجاری و بررسی موارد حقوقی آن توسط بهترین وکیل تجاری تدوین شده است که بهتر است تا انتها مطالعه کنید.

باتوجه به شرایط کنونی تجارت جهانی، یکی از مهمترین وظایف هر شرکت این است که بتواند در جهت ایجاد آرامش خاطر در مخاطب خود تلاش نمایند تا مشتریان با خیال آسوده و اطمینان خاطر از تولیدات و یا خدمات آنها استفاده نماید. 

مزایای ثبت نام و علامت تجاری و بررسی حقوقی آن

امروزه اشخاص بیشتر به اهمیت  برند در عرصه‌ی شغلی خود پی برده اند و تمامی صاحبین کسب و کار واقف هستند که ایجاد اعتماد و اطمینان خاطر در مصرف کنندگان رکن اساسی هر کسب و کار به حساب می‌آید، برند و علامت تجاری عامل مهمی در جهت اعتماد و تعهد روزافزون است. مزایای ثبت علامت تجاری را میتوانید از بهترین وکیل حقوقی در موسسه حقوقی رای مثبت جویا شوید.

چرا باید نام برند و علامت تجاری را ثبت کرد؟

بر اساس قانون تجارت ثبت و داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی نماید، بنابراین در حال حاضر ثبت برند اجباری نیست و اشخاص باتوجه به شرایط کسب و کار خود جهت جلوگیری از سوء استفاده هایی مثل ارائه خدمات و یا محصولات با سطح کیفی پایین و نامرغوب با نام تجاری آنها جهت تخریب آن برند که ممکن است توسط سودجویان و یا رقبا صورت گیرد علامت تجاری خود را به ثبت می رسانند.

بهتر است بدانیم پس از اینکه شما برند مورد نظر خود را به ثبت می‌رسانید، توسط مراجع قضایی (تا زمان اعتبار گواهی صادره از طرف اداره مالکیت معنوی در خصوص آن نام تجاری) مورد حمایت قرار گرفته و در صورت مشاهده‌ی تخلف می‌توانید از متخلف خسارت دریافت نموده و وی را از ادامه فعالیت بازدارید.

اگر فعالیت شما به صورت بین المللی است شما می‌توانید برند خود را در کشورهای دیگر نیز به ثبت رسانده و با این کار از حمایت بین المللی سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)  که تحت توافقی به نام توافق نامه مادرید به ثبت و پیگیری حقوق مالکیت معنوی می پردازد برخوردار شوید.

شما می‌توانید در هر کشوری که عضو سازمان مالکیت فکری و توافق مادرید باشد با ارسال مدارک برندتان را به ثبت برسانید. اگرچه اگر کشوری عضو این توافق نامه هم نباشد امکان ثبت برندتان با رعایت شرایطی در آنجا نیز وجود خواهد داشت.

مزایای ثبت برند

ثبت برند و علامت تجاری نسبت

۱-در ابتدا باید نام تجاری را که مایل به ثبت آن هستید، استعلام نمایید، (از طریق سایت استعلام نام تجاری مربوط به اداره مالکیت معنوی) و اگر عین یا مشابه آن تاکنون ثبت نشده است، شانس شما برای ثبت آن نام تجاری بالا خواهد بود.

۲- سپس اظهارنامه ای با قید اطلاعات مورد نیاز شامل: نام شخص حقیقی یا حقوقی، نام برند، کالا و یا خدمات مد نظرتان را در سایت اداره مالکیت معنوی ارسال نمایید.

۳-لزوماً در حوزه فعالیت خود که مایل به ثبت نام تجاری در آن هستید باید دارای جواز فعالیت در آن زمینه باشید.

۴- اگر نام برند شما لاتین است علاوه بر داشتن جواز فعالیت باید دارای کارت بازرگانی نیز باشید.

۵- اعتبار علامت یا نام تجاری ثبت شده متعلق به شما مطابق گواهی صادره از اداره مالکیت معنوی به صورت ۱۰ ساله می باشد.(مراقب باشید مورد سوء استفاده برخی سودجویان قرار نگیرید)

۶- شما پس از ثبت علامت تجاری خود می‌توانید آن را به دیگری انتقال دهید و یا اینکه امتیاز استفاده از آن را به دیگری واگذار نمایید. (در این خصوص می‌توانید با مشاوران ما مشورت نمایید)

توجه داشته باشید انتقال نام یا علامت تجاری می‌تواند به صورت دائمی و یا موقت صورت گیرد و نیازی به انتقال کارخانه، شرکت و یا تجهیزات نیست.

۷- برای اینکه برند خود را به صورت جهانی به ثبت برسانید در ابتدا باید آن را در کشورمان ثبت نمایید تا در ایران نیز مورد حمایت قانونی قرار بگیرید.

۸- انتخاب و ثبت علامت یا نام تجاری محدودیت ندارد و شما می‌توانید برای تولیدات یا خدمات خود چندین برند ثبت نمایید.

همچنین لازم است بدانیم که با ثبت نام و علامت تجاری برای صاحبین آن امکان طرح دعوای حقوقی و مطالبه خسارت وجود داشته و برای متخلفین مجازات کیفری نیز توسط قانونگذار در نظر گرفته شده است.

به شما پیشنهاد میدهیم مقاله ثبت شرکت های تجاری را مشاهده کنید.

نکات مهم ثبت برند

نام تجاری و علامت تجاری ۲ نهاد متفاوت هستند، نام تجاری که برند نیزنامیده می‌شود و علامت تجاری که عموماً تحت عنوان لوگو شناخته می‌شود، برای ثبت هرکدام لازم است که به صورت جداگانه اظهارنامه ایی به اداره مالکیت معنوی ارسال گردد.

مورد دیگر آنکه ، در خصوص کالاها وخدمات طبقه بندی خاصی وجود دارد و در حال حاضر ۴۵ طبقه  بر اساس طبقه بندی بین المللی موجود است و شما بسته به نوع فعالیت یا کالای تولیدی طبقه مربوطه را انتخاب نموده و برند یا لوگوی خود را در آن طبقه به ثبت میرسانید.

در انتخاب نام تجاری خود بسیار دقت نمائید زیرا این نام بیان کننده کیفیت و کارکرد شما خواهد بود و تاثیر به سزایی در جذب مخاطب خواهد داشت، بنابراین از انتخاب اسامی عام و کلی و اسامی که در فرهنگ ها و زبان های دیگر معانی مطلوبی ندارند  خودداری نمایید و حتماتوجه کنید که آن نام سابقاً ثبت نشده باشد .

وکیل امور ثبت برند تجاری

یکی از خدمات تخصصی موسسه حقوقی وکلای رای مثبت خدمات ثبتی می باشد که توسط کارشناسان و وکلای پایه یک دادگستری در امر ثبتی ارائه می گردد . خدمات ثبتی موسسه حقوقی وکلای رای مثبت شامل ثبت انواع شرکتهای تجاری از جمله شرکت با مسئولیت محدود ، شرکت تضامنی ، شرکت سهامی خاص و عام ، شرکت تعاونی و سایر شرکت های تجاری و موسسات غیر تجاری و غیر انتفاعی میباشد . همچنین وکلای ثبتی این موسسه خدماتی همچون تغییرات در اساسنامه ، افزایش  و کاهش سرمایه شرکت ، انحلال شرکت و ثبت برند و علامت تجاری و کارت بازرگانی ارائه می نمایند .موسسه حقوقی وکلای رای مثبت با حضور دکترین و وکلای پایه یک دادگستری متخصص در امور شرکت ها و امور ثبتی با تجربه بالغ بر یک دهه در ارائه مشاوره های تخصصی و قبول وکالت دعاوی شرکتی و قراردادی و امور ثبتی حافظ حقوق موکلین خود بوده و از انان حمایت تخصصی می نماید . 

در این راستا کارشناسان ما راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار خواهند داد و میتوانید با خیالی آسوده با مشاوره از وکلای متخصص این موسسه از قوانین و مقررات این حوزه آگاهی یابید .

 

اطلاع رسانی
خبرم کن وقتی
1 Comment
قدیمی ترین
جدیدترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
ali
9 ماه ها قبل

مرسی از مطالب خوبی که به اشتراک گذاشتین. کاملا موافق هستم به نظرم علامت تجاری خیلی تاثیر مثبتی در هویت کسب و کارتون داره. هرچقدر علامت یا لوگوی تجاری حرفه‌ای تری داشته باشین اعتماد بین مشتری بیشتر میشه. من به تازگی برای شرکتم که تاسیسات فنی ساختمان هست از یک لوگو استفاده کردم واقعا توی ۶ ماه تاثیر چشمگیری داشته. برای طراحی لوگو هم از وبسایت https://aniltarh.ir میتونید کمک بگیرید قیمت و کیفیت نسبتا خوبی نسبت به جاهای دیگه داره.

برچسب ها

  #wipo #اداره مالکیت معنوی #برند #ثبت برند بین المللی #ثبت شرکت #ثبت مادرید #علامت تجاری #لوگو #معاهده مادرید #نام تجاری

تماس با ما

تلفن موسسه

موبایل

برگشت به منوی تماس ها

مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها