021 22 77 68 77 - 021 22 56 28 15
0912 100 16 14
support@rayemosbat.com
مورد علاقه 0

عقد جعاله

عقد جعاله

 

مقدمه

فرض کنید حیوان خانگی خود را گم کرده اید و برای اینکه بتوانید آن را زودتر بیابید برای یابنده پاداشی در نظر می گیرید. به این صورت که روی دیوار محله تان آگهی نموده و اعلام می کنید به هر کس که حیوان مورد نظر را پیدا کند و به شما برساند مبلغ ۱۰۰ هزار تومان مژدگانی می دهید یابنده حیوان را در کوچه پیدا میکند و ان را به شما تحویل می دهد و در مقابل، شما نیز مژدگانی ذکر شده را به او می دهید به این حالت در اصطلاح حقوقی، عقد جعاله گفته می شود. در این مثال به شما به عنوان متعهد به پرداخت مژدگانی (جاعل)، به یابنده (عامل) و به مژدگانی اعطایی (جُعل) گفته می شود. عقد جعاله یکی از عقود معین در قانون مدنی است که در ماده ۵۶۱ تعریف شده و مطابق مواد بعدی برای آن شروط و ویژگی هایی در نظر گرفته شده است. 

ماده ۵۶۱ تا ماده ۵۷۰

اقسام جعاله

جعاله عام: بیایید برای توضیح این قسم، به مثال اولیه مان بازگردیم:در این مثال شما در آگهی اعلام می کنید هر کس حیوان من را بیابد ۱۰۰ هزار تومان مژدگانی دریافت می کند. در این جا برای شما به عنوان جاعل فرقی نمی کند که چه کسی حیوان را پیدا کند و صرف پیدا شدن برای شما موضوعیت دارد. به این نوع جعاله، جعاله عام گفته می شود چون مخاطب شما هر کسی می تواند باشد.

جعاله خاص: در این نوع جعاله، شما به عنوان جاعل قصد خود را تنها برای شخص یا اشخاص معینی مطرح می کنید، مثلا به دو نفر از دوستان خود پیشنهاد پیدا کردن حیوان مورد نظر و دریافت مژدگانی را می دهید. این جا دیگر هر کس موضوعیت ندارد بلکه تنها دوستان شما باید اینکار را انجام دهند و اگر هم کس دیگری حیوان را بیابد، مستحق دریافت جعل نخواهد بود.

 

نکات مربوط به جعاله

۱٫ از جمله شرایط مهم در این عقد به ویژه جعاله عام این است که اولین نفری که کار مورد نظر را انجام می دهد و نتیجه را در اختیار جاعل می گذارد مستحق دستمزد و مژدگانی است نه هرکسی!

۲٫ لزومی ندارد در این عقد، عمل مورد نظر و حتی مژدگانی مشخص و معین باشد؛ در مثال فوق آن چه اهمیت دارد پیدا شدن حیوان است و برای شما مهم نیست پیدا کننده چگونه این کار را انجام می دهد و از چه روش هایی استفاده می کند. 

۳٫ کاری که به موجب جعاله درخواست می شود می بایست عقلایی و مشروع باشد. در نتیجه اگر کسی در قبال فعل حرام یا عملی که در قانون جرم انگاری شده است، تعهد به پرداخت اجرت کند جعاله باطل است.

۴٫ جعاله عقدی است جایز؛ به عبارت ساده تر یعنی اینکه هر کدام از طرفین هر وقت بخواهد و به هر دلیلی می تواند آن را فسخ کند. البته به این معنا نیست که تعهد جاعل هیچ اثری نداشته باشد؛ اگر عمل مورد نظر جاعل از سوی عامل انجام شده باشد ،دیگر طرفین حق فسخ آن را نداشته و باید به عمل مورد نظر پای بند باشند. درواقع کار و زحمت عامل مورد حمایت قانون گذار می باشد از این رو در ماده ۵۶۵ عنوان شده است که تا زمانی که عمل انجام نشده طرفین می توانند عقد را به هم بزنند اما اگر جاعل در اثنای انجام آن رجوع کند باید اجرت المثل عمل عامل را بدهد؛ در واقع خسارت نابه جا و هزینه تلاش بیهوده ایشان بایستی پرداخته شود.

ماده ۵۶۱ تا ماده ۵۷۰

 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی وکلای رای مثبت در خصوص عقد جعاله
با شماره های ۲۲۷۷۶۸۷۷- 021 و ۲۲۵۶۲۸۱۵- 021 تماس گیرید

نظرات و یا سوالات خود را مطرح کنید

  اطلاع رسانی  
خبرم کن وقتی

برچسب ها

  #اقسام جعاله #جاعل #جُعل #عامل #عقد جعاله