021 22 77 68 77 - 021 22 56 28 15
0912 100 16 14
support@rayemosbat.com
مورد علاقه 0

راننده خاطی و فرار از صحنه تصادف

راننده خاطی و فرار از صحنه تصادف

 

 

شايد این سوال، سوال شما خواننده عزیز هم باشد که اگر کسي از صحنه تصادف فرار کند ضمانت اجراي آن چيست و از نظر قانونی چه برخوردی با این شخص صورت می گیرد؟

متاسفانه همه ما به کرات ديده و یا شنيده ايم که راننده اي بي مسئوليت، مصدوم را رها کرده است و از صحنه جرم گریخته است که در بيشتر موارد همين فرارها یا دير رساندن مصدوم به بيمارستان منجر به فوت يا صدمات جبران ناپذيري شده است. در پاسخ به این سوال می بایست بین دو امر قائل به تفکیک شد:

 • تصادفات غیرجرحی:اگر تصادفي غير جرحي یا به عبارتی بدون تلفات اتفاق بيافتد مثل اين که دو وسيله نقليه با هم تصادف کنند ولي کسي آسيبي نبيند و فقط خسارتي به دو خودرو وارد آيد، در اين موارد فرار از صحنه تصادف جرم نيست اما بديهي است که مالک خودرو متضرر و آسيب ديده با برداشتن شماره پلاک خودرو متخلف مي تواند براي جبران خسارت خود به مراجع قضایی مراجعه نماید
 • تصادفات همراه با جرح و اسیب: اگر تصادف منجر به جراحت يا فوت شخصي شود فرار از صحنه تصادف و عدم کمک به مصدوم جرم است و قانونگذار در اين خصوص به حق سخت گيري کرده است. متخلفان و کسانی که از صحنه جرم می گریزند باید توجه توجه داشته باشند که عواقب سختی در انتظار ایشان بوده و قانون هیچ رحم و مروتی در قبال آنان ندارد! کسی که خود حق و جان شخص دیگری را پایمال نموده است چگونه می تواند به تخفیف قانونی باشد؟؟؟؟!!!

 

برخورد قانونی با شخص متخلف

قانون مجازات اسلامی در باب پنجم موادی را به این امر اختصاص می دهد که با هم بررسی می کنیم:

 • قتل غیرعمدی ناشی از رانندگی: اگر راننده ای بر اثر بی احتیاطی تصادفی کند که منجر به قتل غیرعمدی شود به شش ماه تا سه سال حبس و پرداخت دیه در حق اولیای دم در صورت مطالبه ایشان محکوم می شود. در ماده ۷۱۴ از قانون فوق الذکر می خوانیم:

هرگاه بي‌احتياطي يا بي‌مبالاتي يا عدم رعايت نظامات دولتي يا عدم مهارت ‌راننده (اعم از وسايط نقليه زميني يا آبي يا هوايي‌) يا متصدي وسيله موتوري منتهي به قتل ‌غير عمدي شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نيز به پرداخت ديه در صورت مطالبه ازناحيه اولياي دم محکوم مي‌شود.

 • جرح ناشی از رانندگی: با توجه به ماده ۷۱۵ از همان قانون: هرگاه بي‌احتياطي يا بي‌مبالاتي يا عدم رعايت نظامات دولتي يا عدم مهارت ‌راننده  موجب مرض جسمي يا مغزی که ‌غيرقابل علاج باشد و يا از بين رفتن يکي از حواس يا از کار افتادن عضوي از اعضاي بدن که يکي‌از وظايف ضروري زندگي انسان را انجام مي‌دهد يا تغيير شکل دايمي عضو يا صورت شخص ‌يا سقط جنيني شود مرتکب به حبس از دو ماه تا يک سال و به پرداخت ديه در صورت مطالبه‌ از ناحيه مصدوم محکوم مي‌شود  و طبق ماده ۷۱۶: هرگاه يکي از همان شرایط ذکر شده در بالا موجب صدمه بدني شود که باعث ‌نقصان يا ضعف دايم يکي از منافع يا يکي از اعضاي بدن شود و يا باعث از بين رفتن قسمتي از عضو مصدوم گردد، بدون آنکه عضو از کار بيافتد يا باعث وضع حمل زن قبل از موعد طبيعي ‌شود مرتکب به حبس از دو ماه تا شش ماه و پرداخت ديه در صورت مطالبه از ناحيه مصدوم‌ محکوم خواهد شد

 

شرایط تشدید مجازات راننده متخلف

راننده ای که با شرایط زیر تصادف منجر به فوت یا جرحی نماید،به بیش از دو سوم حداکثر مجازات ذکر شده در بالا یعنی ۵ سال حبس( سه سال به اضافه دو سال) محکوم خواهد شد. البته دادگاه مي‌تواند علاوه بر مجازات فوق مرتکب را براي مدت يک‌تا پنج سال از حق رانندگي يا تصدي وسايل موتوري محروم نمايد:

 • راننده يا متصدي وسايل موتوري در موقع وقوع جرم ‌مست بوده باشد
 • پروانه نداشته باشد
 • زيادتر از سرعت مقرر حرکت مي‌کرده است
 • دستگاه‌ موتوري را با وجود نقص و عيب مکانيکي مؤثر در تصادف به کار انداخته
 • در محل ‌هايي که‌براي عبور پياده ‌رو علامت مخصوص گذارده شده است‌، مراعات لازم ننموده است
 • از محل‌هايي‌که عبور از آن ممنوع گرديده است رانندگي نموده است
 • مصدوم احتياج به کمک فوري داشته و راننده با وجود امکان رساندن‌ مصدوم به مراکز درماني و يا استمداد از مأمورين انتظامي از اين کار خودداري کند
 • به منظور فرار از تعقيب محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند

در خصوص دو بند بالا،  دادگاه نمي‌تواند به متخلف تخفیفی بدهد

ماده ۷۱۴ تا ماده ۷۲۸

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی وکلای رای مثبت در خصوص راننده خاطی و فرار از صحنه تصادف
با شماره های ۲۲۷۷۶۸۷۷- 021 و ۲۲۵۶۲۸۱۵- 021 تماس گیرید

نظرات و یا سوالات خود را مطرح کنید

  اطلاع رسانی  
خبرم کن وقتی

برچسب ها

  #برخورد قانونی با شخص متخلف #تصادفات غیرجرحی #تصادفات همراه با جرح #جرح ناشی ازرانندگی #راننده خاطی #شرایط تشدید مجازات راننده متخلف #فرار از صحنه جرم #قتل غیرعمدی #مستی