021 22 77 68 77 - 021 22 56 28 15
0912 100 16 14
support@rayemosbat.com
مورد علاقه 0

تخلف انتظامی پزشک

تخلف انتظامی پزشک

 

 • تخلف پزشکی چیست و شامل چه مواردی می شود؟
 • درجات مجازات  انتظامی پزشکان به چه شیوه ای می باشد؟
 • نحوه ی رسیدگی به تخلفات انتظامی پزشکان چگونه است؟
 • قصور پزشک په ضمانت اجرایی دارد؟
 • در چه صورتی تخلف پزشک متضمن جرم نیز می باشد؟

 

امروزه علیرغم تلاش بی وقفه قشر دلسوز پزشکان، دندان‌پزشکان و سایر کارکنان بخش بهداشت و درمان و باوجود امکانات وسیع، متأسفانه میزان نارضایتی و شکایت بیماران رو به فزونی نهاده است، اگرچه این موضوع از یک‌سو ریشه در عدم موفقیت پزشکان در برقراری رابطه با بیمار دارد ولی از سوی دیگر عوامل مختلف دیگری نظیر رسانه‌ها، مطبوعات، تجهیزات پزشکی مدرن و روش‌های نوین درمانی و نیز افزایش تعداد دانش‌آموختگان رشته‌های گروه پزشکی و روی آوردن گروهی از پزشکان به اعمال خلاف قانون جهت کسب منافع بیشتر و درنهایت عدم اطلاع کافی بیماران نسبت به حقوق خود و بعضاً آشنا نبودن گروه پزشکی با منشور حقوق بیماران در افزایش نرخ شکایت‌ها مؤثرند و اینجاست که متضرر از جرم یا پزشک و کادر درمانی می بایست به  وکیل متخصص در این زمینه رجوع نمایند. چه بسا ممکن از قصوری روی نداده و غفلت خود بیمار سبب بروز مشکل برای وی گردد.

یکی از مهمترین نهادهای رسیدگی کننده به پرونده‌های پزشکی (یا به عبارتی تخلفات پزشکی)، سازمان نظام پزشکی است. صاحبان حرف پزشکی با تشکیل سازمان نظام پزشکی، به عنوان نهاد صنفی- حرفه‌ای از سازمان متبوع خود انتظار دارند که از حقوق صنفی و حرفه‌ای آنان حمایت نماید و در مقابل سازمان از آنان توقع و انتظار دارد، قوانین و مقررات صنفی و حرفه‌ای حاکم بر سازمان و مناسبات پزشک و بیمار را به نحو مطلوبی رعایت نماید.

تخلف پزشکی عبارت است از : رعایت نکردن موازین شرعی و قانونی  و مقررات صنفی و حرفه ای و شغلی و سهل انگاری در انجام وظایف قانونی به وسیله شاغلان حرفه پزشکی و پیراپزشکی.

مجازات انتظامی:

مجازات انتظامی پزشکان به شرح زیر می باشند:

 • تذکر یا توبیخ شفاهی در حضور هیت مدیره نظام پزشکی محل.
 • اخطار یا توبیخ کتبی با درج در پرونده نظام پزشکی محل.
 • توبیخ کتبی با درج در پرونده نظام پزشکی و نشریه نظام پزشکی محل یا الصاق رای در تابلو اعلانات پزشکی محل.
 • محرومیت از اشتغال به حرفه های پزشکی و وابسته از ۳ ماه تا ۱ سال در محل ارتکاب تخلف.
 • محرومیت از اشتغال به حرفه های پزشکی و وابسته از ۳ ماه تا ۱ سال در کل کشور.
 • محرومیت از اشتغال به حرفه های پزشکی و وابسته از بیش ۱ سال تا ۵ در تمام کشور.
 • محرومیت دایم از اشتغال به حرفه های پزشکی و وابسته در تمام کشور.

اقسام تخلفات صنفی

انواع تخلفات صنفی پزشکان  به موجب قانون سازمان نظام پزشکی عبارتند از:

 • توجه به ملیت و نژاد و مذهب و موقعیت اجتماعی – سیاسی و اقتصادی بیماران در اجرای وطیفه حرفه ای.
 • عدم توجه به موازین علمی و شرعی و قانونی یا نظامات دولتی و صنفی و حرفه ای یا سهل انگاری در اجرای وظایف قانونی.
 • افشای اسرار و نوع بیماری بیمار.
 • عدم پذیرش بیمار در زمان مناسب.
 • انجام امور خلاف شئون پزشکی.
 • تحمیل مخارج غیر ضروری به بیماران.
 • ایجاد رعب و هراس در بیمار با تشریح غیر واقعی وخامت بیماری یا وخیم جلوه دادن بیمار.
 • تجویز داروهای مخدر و روانگردان به نحوی که به حالت اعتیاد اور دراید. در غیر موارد ضروری بیماری روانی و دردهای لاعلاج
 • عدم رعایت تعرفه خدمات پزشکی مصوب سازمان نظام پزشکی یا عدم رعایت تعرفه خدمات پزشکی مصوب هیات دولت در بخش دولتی.
 • عدم همکاری در مواقع شیوع بیماری های واگیر و بروز بحران.
 • جذب بیمار از مراکز و موسسات دولتی به بخش خصوصی یا مطب شخصی به منظور منفعت مادی.
 • جذب بیمار با تبلیغ گمراه کننده و تبلیغ تجاری کالاهای پزشکی و دارویی.
 • انتشار مقالات و گزارش پزشکی خارج از ضوابط علمی پزشکی  یا دارای جنبه تبلیغاتی.
 • استفاده از عناوین شغلی غیر تایید شده از سوی وزارت بهداشت و درمان و اموزش پزشکی.
 • تجویز غیر قانونی داروهای غیر اعلامی د رمجموعه دارویی کشور (فارماکوپه).
 • عدم ادامه درمان بیمار با وجود توانایی و تخصص.
 • فروش دارو و محصولات ارایشی و بهداشتی و تجهیزات و لوازم پزشکی در محل طبابت، بدون اخذ مجوز رسمی از از وزارت بهداشت.
 • به کارگیری و استفاده از افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی یا موسسات پزشکی.
 • عدم انجام اقدامات مناسب ولازم برای نجات بیمار درموارد فوریتهای پزشکی.

 

نحوه رسیدگی به تخلف انتظامی پزشک:

اولین اقدام طرح شکایت از سوی بیمار(زیاندیده) یا نماینگان قانونی وی می باشد. همچنین در صورت اعلام گزارش تخلف توسط بازرسان سازمان نظام پزشکی و یا سایر مراجع قانونی و اداری سازمان نظام پزشکی صلاحیت می یابد که به این امر رسیدگی نماید.

موضوع شکایت یا گزارش تخلف در ابتدا به شورای حل اختلاف تخصصی مستقر در نظام پزشکی ارجاع می شود. در صورت صلح و سازش  پرونده خاتمه می یابد وگرنه به دادسرای انتظامی فرستاده خواهد شد. با وصول شکایت به دادسرا، اقداماتی از قبیل تحقیقات از بیمار و ملاحظه مدارک و سوابق مربوطه و انجام معاینات و اخد نظریه کارشناس پزشکی قانونی صورت می پذیرد.در صورت نظر دادسرا به تعقیب متخلف، نظر دادستان جلب و کیفر خواست تنظیم می شود.

پس از تنظیم کیفرخواست پرونده به هیات بدوی انتظامی ارسال می گردد و این هیات مبادرت به صدور رای می نماید. اعتراض به آرای صادره از هیات بدوی در هیات تجدیدنظر مستقر در مراکز استان ها به عمل می آید.

ضمانت اجرای قصور پزشک:

پزشك در انجام اقدامات پزشكي و اعمال جراحي جز موارد فوری ، می بایست رضايت بيمار يا اولیا و یا نمايندگان قانوني وي را بگیرد و دومین وظیفه وی رعايت موازين فني و علمي پزشکی و نظامات و مقررات دولتي است. چنانچه  پزشك درحين معالجات، مرتكب تقصير شود يا قصوري از وی سربزند در اين صورت ضامن خسارات جاني و بدني وارده به بيمار خواهد بود. تقصیر اعم است  از بی احتياطي، بي مبالاتي، عدم مهارت وعدم رعايت نظامات فني و … .

اقدامات پزشكان،  چنانچه متضمن قصور يا تقصير باشد، غيرعمدي محسوب شده و حسب مورد به پرداخت ديه يا ارش محكوم خواهند شد. تخلفات جزایی و انتظامی پزشکان دو مفهوم متمایز بوده و از جهات عدیده‌ای با یکدیگر تفاوت دارند؛ خطای انتظامی نقض تکالیفی است که به موجب مقررات صنفی وضع شده است. پزشکان به موجب مقررات صنفی مکلف به رعایت مواردی می‌باشند که عدم انجام آنها موجب مسئولیت انتظامی ایشان می‌گردد و انجام این اعمال به هیچ وجه منجر به تعقیب جزایی نخواهد شد. در حالی که جرم فعل یا ترک فعلی است که قانون گذار برای آن مجازاتی در نظر گرفته باشد و از طرف شخص مسئول ارتکاب می‌یابد. رسیدگی به تخلفات پزشکی توسط هیات‌های بدوی انتظامی مانع رسیدگی توسط محاکم قضایی نمی‌شود، چرا که ممکن است پزشک اقدام به عملی نماید که واجد وصف مجرمانه باشد و چون چنین امری بالتبع تخلف نیز محسوب می‌شود، محاکم دادگستری و هیات‌های بدوی انتظامی هر کدام می‌توانند جداگانه به موضوع رسیدگی کنند.

تخلف انتظامی مجرمانه

ممکن است اقدام ارتکابی پزشک  صرفاً تخلف باشد مثل: اشتغال به حرفه پزشکی بدون مجوز قانونی، تجویز غیرضروری مواد مخدر،عدم ارائه خدمات پزشکی (شامل عدم رعایت مقررات بهداشتی و فریب دادن بیمار) باشد.گاهی نیز تخلفات از سوی صاحبان آزمایشگاه‌های تشخیص طبی یا مسئولین داروخانه‌ها صورت می‌گیرد. برخی از تخلفات پزشکان در زمره جرایم قرار می گیرد. چنانچه صدمه و عوارض جسمی یا روحی بیمار ناشی از قصور و اشتباه پزشک می باشد و تخلف پزشک عنوان مجرمانه مستقل داشته باشد، در دادسرای جرایم پزشکی و دارویی و قابل تعقیب  است و  وی در دادگاه کیفری محکومیت می یابد. اما در هر صورت، باز هم به دلیل تخصصی بودن امور، موضوع تخلف و آسیب ایجاد شده در اثر آن، جهت تشخیص و ابراز نظر کارشناسی به کمیسیون تخصصی سازمان پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شود.

حساسیت‌هایی که دراین‌ حوزه وجود دارد و مسائل هرچند جزئی می‌تواند اختلافاتی را وجود آورد و دعاوی را در پی داشته باشد و هزینه‌هایی هنگفتی را بر یکی از این طرفین تحمیل نماید و دخالت وکیل مجرب در این زمینه منجر می‌شود که خستگی و سردرگمی طرح دعوا و تعقیب آن و امر دفاع در پرونده، بر تن فرد غالب نشود چراکه در بیشتر موارد این ناآگاهی از روند امور دعاوی است، سبب تضییع حق اشخاص و انصراف از پیگیری حق و استرداد دعوا می‌گردد.

موسسه حقوقی رای مثبت با همکاری وکلای متخصص و مشاورین مجرب و متبحر با مدیریت آقای احسان سهرابی، حامی حقوق مردم در کلیه امور حقوقی و امور مرتبط با تخلفات پزشکی هست تا بهترین نحو رسیدگی به این امر صورت پذیرد. موسسه حقوقی رای مثبت باسابقه‌ی بیش از ده سال فعالیت‌های  وکالتی و مشاوره‌ای، امار  درخشانی در رای مثبت در خصوص دعاوی مرتبط با تخلفات پزشکان را داشته است که نشان از حرفه ای بودن و تخصص این گروه وکلا در عرصه وکالت است. مشاورین و وکلای دلسوز موسسه حقوقی رای مثبت آماده پاسخگویی و ارائه خدمات حقوقی و مشاوره به مراجعین محترم می‌باشند.

 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی وکلای رای مثبت در خصوص تخلف انتظامی پزشک
با شماره های ۲۲۷۷۶۸۷۷- 021 و ۲۲۵۶۲۸۱۵- 021 تماس گیرید

نظرات و یا سوالات خود را مطرح کنید

  اطلاع رسانی  
خبرم کن وقتی

برچسب ها

  #اقسام تخلفات صنفی #تخلف انتظامی پزشک #جرایم پزشکی #سازمان نظام پزشکی #ضمانت اجرای قصور پزشک #مجازات انتظامی