021 22 77 68 77 - 021 22 56 28 15
0912 100 16 14
support@rayemosbat.com
مورد علاقه 0

آیا کلانتری (ضابط دادگستری) مجاز به نگه داری متهم می باشد؟

آیا کلانتری (ضابط دادگستری) مجاز به نگه داری متهم می باشد؟

 

 

در مقالات پیشین در خصوص ضابطان دادگستری به عنوان بازوان اجرایی نظام قضایی مفصلا توضیح دادیم و گفتیم ایشان زیر نظر و تعلیمات دادستان در دادسرا در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی و حفظ آثار و دلایل جرم و جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهم و ابلاغ اوراق و اجرای تصمیمات قضایی به موجب قانون اقدام می‌نمایند

در این مقاله قصد داریم به این سوال بپردازیم که آیا این افراد می توانند متهم را تحت نظر قرار دهند و در این خصوص به بهانه هایی چون تکمیل نشدن تحقیقات استناد نمایند؟

در پاسخ به این سوال اولا می بایست به این امر بپردازیم که چه کسی متهم است و از چه حق  و حقوقی بهره مند است. در یک تعریف ساده باید گفت که متهم شخصی است که در مظان ارتکاب جرم قرار گرفته است اما به طور قطع نمی توان ایشان را مجرم تلقی نمود و می بایست در این خصوص تحقیقات لازم به عمل آید. طبق اصل ۳۷ از قانون اساسی کشورمان اصل بر برائت است و هیچ‌کس از نظر قانون‌ مجرم‌ شناخته‌ نمی‌شود مگر این‌که جرم‌ او در دادگاه‌ صالح‌ اثبات شود. بنابراین برای اینکه بتوان عنوان مجرم را بر شخصی بار نمود می بایست ادله و مدارک محکمه پسندی داشته باشیم. وظیفه ضابط دادگستری تحقیق در این راستا و ارائه نظرات به دادسرا می باشد. در این خصوص ماده ۴۶ از قانون آئین دادرسی کیفری بیان می دارد که ایشان مکلفند نتیجه اقدامات خود را فوری به دادستان اطلاع دهند. چنانچه دادستان اقدامات انجام شده را کافی نداند، می تواند تکمیل آن را بخواهد. در این صورت، ضابطان باید طبق دستور دادستان تحقیقات و اقدامات قانونی را برای کشف جرم و تکمیل تحقیقات به عمل آورند، اما نمی توانند متهم را تحت نظر نگه دارند. چنانچه در جرائم مشهود، نگهداری متهم برای تکمیل تحقیقات ضروری باشد، ضابطان باید موضوع اتهام و ادله آن را بلافاصله و به طور کتبی به متهم ابلاغ و تفهیم کنند و مراتب را فوری برای اتخاذ تصمیم قانونی به اطلاع دادستان برسانند که همین بند از ماده دلالت بر اصل برائت دارد و اقدامات محدود کننده و سالب آزادی در این خصوص می بایست به موجب حکم قانون و با رعایت مقررات و تحت نظارت مقام قضایی صورت گیرد.

بنابراین تحت نظر قرار دادن و به عبارتی دیگر بازداشت متهم باید دارای ضوابط زیر باشد:

  • تفهیم اتهام به متهم به صورت فوری، کتبی، صریح و مستندل و مستندبه مواد قانونی باشد
  • ادله و قرائن قوی مبنی بر ارتکاب جرم توسط متهم وجود داشته باشد
  • جرم مشهود باشد. در خصوص جرم مشهود در مقاله دیگری توضیحات لازم ارائه شده است
  • نگه داری متهم برای تکمیل تحقیقات ضرورت داشته باشد

اما در هر حال، ضابطان نمی توانند بیش از بیست و چهار ساعت متهم را تحت نظر قرار دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی وکلای رای مثبت در خصوص آیا کلانتری (ضابط دادگستری) مجاز به نگه داری متهم می باشد؟
با شماره های ۲۲۷۷۶۸۷۷- 021 و ۲۲۵۶۲۸۱۵- 021 تماس گیرید

نظرات و یا سوالات خود را مطرح کنید

  اطلاع رسانی  
خبرم کن وقتی

برچسب ها

  #آیا کلانتری (ضابط دادگستری) مجاز به نگه داری متهم می باشد؟ #بازداشت #جرم مشهود #ضابط دادگستری #متهم